Toyota Yaris Spor Versiyon Geliyor! Yaris GR

Toyota GRMN!

0
4

Toyota, küçük şehir oyuncağı olan Yaris modelini hot-hatch sınıfına dahil etmeye hazırlanıyor. GR ismi altında üretmeye hazırlandığı model 1.8 litre 207 beygir gücündeki kompressör beslemeli motora sahip olacak. Başta Japonya’da yollara çıkmaya başlayacak olan model birkaç sene içerisinde dünya genelinde satışa sunulmaya başlayacak. Ancak yeni hot-hatch sınırlı sayıda üretilecek. Bu durum Toyota severleri üzmüş olabilir ama marka GR ismini bazı diğer modellerine de uygulamayı düşünüyor. Bu modellerden bazıları şunlar; Prius, GT 86, Yaris, Voxy, Noah, Harrier, Mark X.

Yeni GR serisi, “Daha İyi Otomobiller” üretme felsefesinin bir parçası olarak motor sporlarından kazanılan bilgi birikimiyle geliştirildi. Ürün yelpazesine göre en üst sırada GRMN, onun altında GR ve giriş seviyesi olarak GR Sport yer alacak.

Sınırlı üretime sahip GRMN modellerinde, özel olarak modifiye edilmiş motorlar yer alırken, daha yüksek adetli üretime sahip GR, GRMN’nin bazı temel özelliklerini taşıyacak. GR serisine özgü sunulan parçalar ise, herkesin kendi aracını istediği gibi kişiselleştirmesini sağlayacak.

Toyota, fotoğraflarda gördüğünüz güçlü Yaris GRMN’yi bu yıl, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Kompresör beslemeyle desteklenen 1.8 litre hacimli motoru 207 beygir güç üretebilen küçük hatchback, 0’dan 100 km/s hızlanmasını, segmentindeki bütün araçlardan daha çabuk tamamlayabiliyor. Ne yazık ki aracın üretim sayısı sınırlı – fakat Japon üretici, performanslı modellerinin sayısını artırmak istiyor.

AutoExpress‘e göre Toyota’nın bir sonraki güçlü Yaris modeli, Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) homologasyon standartları paralelinde neredeyse tamamen Gazoo Racing tarafından şekillendirilecek. Bu da araçtan yılda 25.000 üretileceği anlamına geliyor. Bu üretim sayısı, güncel Yaris GRMN’nin sınırlı üretiminden çok daha yüksek bir miktarı işaret ediyor.

Gazoo Racing yöneticilerinden Shigeki Tomoyama, Yaris’in yeni modellerinde daha da iddialı olmak için platformun değişmesi gerektiğini belirtirken homologasyon otomobilini geliştireceklerini ve üretim sayısının 25.000’i bulacak şekilde güncelleneceğini açıkladı.

YORUM YOK

CEVAP VER